Tisztelt Olvasónk!
Boldog Új Évet kívánunk! Mi az Electro-Coord Magyarországnál újabb tervekkel és ötletekkel kezdjük 2023-at, de nem maradhat el egy rövid visszatekintés sem első idei hírlevelünkben.
2022-ben az egyik legfontosabb eredményünk a ReLámpa újrahasználati program és a hozzá kapcsolódó weboldal elindítása volt. Ahhoz, hogy célkitűzéseink megvalósuljanak, 2023-ben is várjuk az új partnereket: szeretnénk együttműködni olyan vállalkozásokkal, amelyek szívesen készítenének elő újrahasználatra termékeket, de örömmel vesszük olyan magánszemélyek jelentkezését is, akik részt vennének a lámpahulladékok újrahasználatával kapcsolatos szemléletformálásban.
További híreink:
Az Electro-Coord Magyarország Nonprofit Kft gyorsjelentése a 2022-es évről
A lámpahulladék begyűjtése és újrahasznosítása Magyarországon – Budapest, 2023. január 13.
Az Electro-Coord Magyarország Nonprofit Kft., a kiégett lámpákat, izzókat és fénycsöveket begyűjtő és újrahasznosító társaság 2022-ben 507 tonna fényforrás hulladékot gyűjtött be és hasznosított, ez az értékesített lámpamennyiségnek a 68,3%-a. Az elmúlt évben a világítótest hulladékok begyűjtött mennyisége 647 tonna volt, ez az értékesített mennyiség 12,1%-a. A hulladék hasznosítási ráta 83,3%-os, ami azt jelenti, hogy a törvény által meghatározott 80%-ot sikerült ebben az évben is meghaladni.
A világítástechnikai ipar 2022-ben mintegy 9022 ezer darab lámpát bocsátott piacra, melynek 81%-a LED. Ennek a 731 tonna értékesített mennyiségnek 76%-a már LED-es lámpa, melyek energiatakarékosak, hosszú élettartamúak és nem tartalmaznak higanyt. Az értékesített világítótestek száma mintegy 4191 ezer db, mindez 4662 tonna új világítótestet jelent.
2022 nehéz év volt a Electro-Coord számára. A kritikus feladat az volt, hogy fenntartsuk szolgáltatásainkat az elektromos és elektronikus világítási hulladékok gyűjtése és hasznosítása terén. Időnként ez korántsem volt egyszerű, de kollektívánk, valamint a lámpahulladék-gyűjtő és -hasznosító partnereink megbirkóztak a kihívásokkal.
Teljesítettük a 2022-es hulladékgyűjtési és hasznosítási tervet, és maximálisan felkészültünk a 2023-as évre. Gyűjtőhelyeink száma folyamatosan nőtt, és büszkék vagyunk arra, hogy több sikeres projektet szervezhettünk, amelyek az újrahasznosításra és a körforgásos gazdaságra összpontosítottak.
Kétségtelen, hogy 2023 új kihívásokat fog hozni, de reméljük, hogy ezek egyben új lehetőségeket is teremtenek majd.
2023-ban ismét LED Konferencia
2023 január 31.- február 1. között az Óbudai Egyetemen (Bécsi út 96.) rendezi meg a XIV. LED Konferenciát a MEE Világítástechnikai Társaság.
Az integratív világítás egyszerre veszi figyelembe a fény emberre gyakorolt vizuális és nem-vizuális hatásait, mint például a fény és a sötétség szerepe a cirkadián ritmus szabályozásában. A világítástechnikával foglalkozó szakemberek egyre gyakrabban szembesülnek ezzel kapcsolatos kihívásokkal. A LED technológia új utakat nyitott az integratív világítás megvalósításához és elterjedéséhez, ami a 2023-as konferencia egyik központi témája lesz.
Emellett szó lesz többek között:
- a mesterséges intelligencia alapú digitális iker szerepéről a világítási infrastruktúra kialakításában
- energiahatékony, de szabványos megoldásokról a közvilágításban
- termelékenységet növelő LED-es növényvilágításról
- a fénycsövek kivonásának hatásairól
A világítástechnikával foglalkozó szakemberek a LED technológia kapcsán egyre gyakrabban szembesülnek olyan kihívásokkal, amelyeket eddig a szakma távoli határterületeinek gondoltunk. A LED Konferencia kiváló lehetőséget ad ezeknek a területeknek a megismerésére. Az előadók között neves világítástechnikai tervezők, szakemberek, vállalatvezetők és start-up cégek is szerepelnek. A konferencián bemutatásra kerülnek az elmúlt évben Magyarországon megvalósult világszínvonalú LED-es projektek is.
Az esemény kiemelt támogatója az Óbudai Egyetem.
Részletes program és regisztráció a Világítástechnikai Társaság weboldalán.
Hogyan segíti a világítás az ENSZ Fenntartható Fejlődési Célok megvalósulását?
Ezzel a címmel jelent meg az Elektroinstallateur 2022/11-12. számában egy összefoglaló cikkünk.
2015 szeptemberében az ENSZ 193 tagállama elkötelezte magát amellett, hogy közösen véget vetnek a szegénységnek, megküzdenek a klímaváltozással és harcolnak az igazságtalanság ellen.
Egyhangúlag fogadták el azt a történelmi, új globális fejlődési programot 17 Fenntartható Fejlődési Cél (SDG-k) megfogalmazásával, amely 2030-ig a szegénység felszámolását és a fenntartható jövő felépítését tűzi ki célul.
A LightingEurope 2022 júliusában közzétett egy szakmai összefoglalót arról, milyen fontos szerepe van a világításnak a Fenntartható Fejlődési Célok megvalósulásában. A szervezet pontról pontra bemutatja, hogyan járul hozzá közvetlenül a világítás ezekhez a célokhoz a modern világítástechnológia által kínált, sokak által ismert energiamegtakarítási előnytől kezdve a megfelelő világítással elérhető, nem látható és kevésbé ismert pozitív hatásokig.
A képre kattintva elolvasható a cikk.
EucoLight éves összefoglaló
Az EucoLight elnökének nyilatkozata olvasható az EU Parliament Magazine oldalán, amelyben összefoglalta a szervezet céljait, beszélt az eddig elért eredményekről és a közeljövőben a tagok előtt álló kihívásokról.
Úton az egészségesebb épületek felé – Miért fontos a beltéri környezetminőség?
Ezzel a témával foglalkozott a 2022. szeptember 21-én megrendezett online webinárium az EVIA (European Ventilation Industry Association), a LightingEurope és az eu.bac (European Building Automation and Controls Association) szervezésében. A rendezvény és a meghívott szakértők célja, az volt, hogy kiemelje a beltéri környezetminőség (Indoor Environmental Quality – IEQ) fontosságát az európaiak egészsége és jóléte szempontjából. Az Európai Fenntartható Energia Hete keretében rendezett panelbeszélgetésen a kutatóközösség, az európai intézmények és nemzeti szervezetek képviselői mellett az egészségügy és az energia szektor szakértői osztották meg nézeteiket.
A beszélgetés fő megállapításaként megfogalmazták, hogy ezen a téren holisztikus szemléletre van szükség, vagyis nem lehet a különböző területek érdekeit izoláltan kezelni. A karbonsemlegesség, energiahatékonyság vagy a belső környezet minőségének javítása együtt kell, járjon a megfelelő technológia, szakmai ellenőrzés és automatizálás támogatásával. Az EU-s klímacélok elérésében fontos szerepe van a beltéri környezet javításának, hiszen Európában az üvegházhatású gázok kibocsátásának 40%-ért épületeink a felelősek.
A „Why indoor environmental quality (IEQ) matters: towards healthier buildings” panelbeszélgetés angol nyelvű összefoglalója ezen a linken található.
A webinárium teljes egészében visszanézhető a képre kattintva:
“Mutasd, mit tudsz a lámpahulladékokról?” – plakátverseny
2022 november végén újabb szemléletformáló projekthez csatlakoztunk. “Mutasd, mit tudsz a lámpahulladékokról?” – ezzel a címmel hirdetett plakátkészítő versenyt KÖSZ Kisvárosi Önkéntes Szemétszedők az I. Fenntarthatósági Iskolai Kupa keretében a komáromi diákok számára.
Ehhez csatlakozott az Electro-Coord szakmai és támogató partnerként, a dobogós csapatok számára felajánlott értékes nyereményekkel. A nyertes pályamunkákat a Lámpahulladék blogon mutattuk be. Az összes kreatív alkotás megtekinthető Pinterest albumunkban.
A csodás üveg – hulladékcsökkentés és körforgás pályázat
Eredményesen zárult az Európai Hulladékcsökkentési Héten a 2022 Az Üveg Nemzetközi Évéhez kapcsolódó pályázatunk.
A felső tagozatos diákoknak szóló országos pályázatra, amit a Győri Kölcsey Ferenc Általános Iskola és a Zöld Matek közösen, az Electro-Coord Magyarország támogatásával hirdetett meg, sok különleges alkotás érkezett.
A díjazottak alkotásai megtekinthetők a Zöld Matek weboldalán.